سلامت پوست و مو

بهترین مکمل های تقویت مو خارجی

بهترین مکمل های تقویت مو خارجی

اغلب افرادی که به سلامت موهایشان اهمیت می دهند با بهترین مکمل های تقویت مو خارجی آشنا هستند. مکمل های تقویت مو می توانند از همه جنبه ها برای مو مفید باشند، از ریزش مو گرفته تا شوره سر و شکنندگی تار موها، اما چگونه می توان تشخیص داد که این مکمل برای شما مناسب است؟ آیا معرفی بهترین قرص های ریزش مو خارجی و یا ایرانی می تواند در نوع تصمیم گیری برای انتخاب قرص مکمل اثر بگذارد.

متخصصان، کارشناسان و پزشکان همواره در تلاش هستند تا روش های جدیدی را برای تقویت موها، پرپشت تر شدن و حفظ زیبایی طبیعی موها دریابند. بهترین نکته ای که تمامی متخصصان برروی آن اتفاق نظر دارند، استفاده های مختلف از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می تواند بر روی ریشه مو، فولیکولها و حتی تار موها اثرات مثبتی داشته باشد.

سلول های تشکیل دهنده مو، دومین سلولهای سریعی هستند که بدن تولید می کند. با توجه به این سرعت رشد و تقسیم سلولی، بعید نیست که تمام ویتامین و مواد مغذی لازم را برای سلامتی خود دریافت نکند. بخصوص گیاهخواران، و آن دسته افرادی که زندگی پرفشار و پر استرسی را می گذرانند غذای سالم کمتری می خورند، در این قبیل افراد بیشتر از دیگران شاهد ریزش موی مقطعی و یا کاهش حجم موها، نازک شدن تار موها خواهید بود.

اگر در دوران پیش از یائسگی و یائسگی هستید، مصرف بهترین مکمل های تقویت مو خارجی را به برنامه تغذیه خود اضافه کنید، در این دوره استروژن شما به شدت کاهش می یابد که منجر به غلبه تستوسترون در جریان خون می شود، سپس تستوسترون به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود که باعث التهاب پوست سر و آسیب به فولیکولهای مو و در نهایت ریزش مو خواهد شد.

در مکمل تقویت مو به دنبال چه ویتامین هایی باشیم؟

رایج ترین مواد معدنی و مغذی برای تقویت مو که در اغلب مکمل های تقویت مو و ضد ریزش نیز مورد استفاده است را می توانید از مواد غذایی نیز تأمین کنید. دلیل اصلی مصرف مکمل های ریزش مو، درمان کمبود و جبران این ویتامین ها در افرادی است که شرایط استفاده از تمام ویتامین ها و مواد مغذی سالم را ندارند  و یا به دلیل سبک زندگی نیاز به مصرف بیشتر آنها خواهند داشت.

در میان تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، آن دسته که مستقیما برروی مو و رشد موها اثر می گذارند به این شرح می باشد:

1- آهن

اگر موهای شما دچار ریزش شده و یا ساختمان شکننده ای دارد، ممکن است به دلیل کمبود آهن در خون باشد. آهن برای مرحله رشد مو به نام فاز “آناژن” مورد نیاز است. زمانی که آهن کافی در رژیم غذایی خود ندارید، بدن آهن را از پیاز مو گرفته و در اختیار بافت های ضروری مثل قلب قرار می دهد. به همین خاطر است که بهترین مکمل های تقویت مو خارجی همه حاوی آهن هستند.

آهن کم می تواند بر جریان خون در پوست تأثیر بگذارد و در نتیجه موهای خشک و کم تغذیه به وجود می آید. با این حال بسیار مهم است که سطح آهن خود را قبل از مصرف مکمل بررسی کنید، زیرا ممکن است دچار مسمومیت بر اثر مصرف آهن شوید.

2- ویتامین های گروه ب

ویتامین های گروه ب شامل 8 نوع ویتامین می شود، ویتامین B1 تیامین، ویتامین B2 ریبوفلاوین، ویتامین B3 نیاسین، ویتامین B5 اسید پانتوتنیک، B6 پیریدوکسین، بیوتین B7، فولات B9 و ویتامین B12 یا کوبالامین شامل این گروه می شوند. این ویتامین ها به انواع آنزیم ها کمک می کنند تا وظایف خود را انجام دهند، از آزادسازی انرژی از کبوهیدرات و چربی تا تجزیه اسیدآمینه و انتقال اکسیژن و مواد مغذی از اثرات این ویتامین ها می باشد. اگر موهای کدر و یا مستعد شوره سر دارید می توانید مصرف ویتامین های ب را افزایش دهید.

3- ویتامین های A

یکی از مهمترین ویتامین ها برای سلول سازی بدن ویتامین A می باشد که در اغلب مکمل جوانساز پوست و قرص های ریزش مو خارجی و ایرانی نیز وجود دارد. تأمین ویتامین A برای بدن بخصوص در سلولسازی تارهای مو بسیار مفید است. همچنین، تولید سبوم که باعث رطوبت کف سر می شود نیز از اثرات ویتامین a می باشد.

4- پروتئین

این عنصر بلوک ساختمانی مو را تشکیل می دهد. تأمین پروتئین مورد نیاز موها می تواند سرعت چشمگیری بر رشد موها بگذارد. اغلب بهترین مکمل های تقویت مو خارجی برای افزایش درخشندگی و طراوت موها از عنصر پروتئین نیز در فرمولاسیون خود استفاده می کنند.

5- اسیدهای چرب امگا3

امگا3 اثر فوق العاده ای بر رفع خشکی پوست سر و خارش دارد. اگر موهای چرب دارید استفاده از این روغن می تواند مؤثر باشد. ممکن است چنین اثرگذاری غیرمنطقی به نظر برسد، اما چربی سر می تواند نشانه این باشد که چربی ضروری کافی دریافت نمی کند و استفاده از امگا3 به تعادل تولید سبوم در بدن کمک می کند.

6- روی یا زینک

روی یکی از عناصر بسیار ضرروی برای رشد مو است، کمبود روی یکی از رایج ترین مشکلات تغذیه ای در جوامع مختلف می باشد، اولین نشانه های کمبود زینک بدن، ریزش مو است و استفاده از مکمل های حاوی زینک می تواند این مشکل را اصلاح کند.

7- ویتامین D

ویتامین D علاوه بر تحکیم استخوان ها و کمک به جذب کلسیم، در ایجاد فولیکول های جدید مو بسیار مؤثر است. همچنین در افرادی که دچار نوعی خود ایمنی که باعث ریزش موی سر می شوند نیز مفید است. بهترین مکمل های تقویت مو خارجی حاوی ویتامین D می تواند برخی از الگوهای ریزش مو را کنترل کند.

8- ویتامین C

ویتامین C یکی از مهمترین ویتامین های مؤثر در کلاژن سازی می باشد. کلاژن یکی از عناصر مهم در تشکیل سلول‌های بدن، بویژه فولیکول‌ها می شود. این ویتامین علاوه بر تقویت رشد، باعث درخشندگی موهای شما نیز خواهد شد.  

9- ژلاتین

در بسیاری از بهترین قرص های ریزش مو خارجی مشاهده می کنید که قرص‌ها بصورت ژله ای یا پاستیلی هستند. ژلاتین باعث تقویت مو وناخن ها و جلوگیری از ریزش مو، می شوند. این پروتئین از آسید آمینه های موجود در ژلاتین حیوانی به دست می آید. نازک شدن تار موها، ریزش بافت، آسیب شیمیایی مو و یا حتی ریزش دوره ای، از اثرات کاهش این اسید آمینه در بدن است.

10- سیلیس

نقش سلیس برای رشد مو بسیار زیاد است. اول اینکه باعث تعادل هورمونی در بانوان شده و سپس باعث تقویت موها، افزایش ضخامت تار مو و همچنین بازگرداندن شادابی به موها می گردد. همچنین سلیس نقش کلیدی در انتقال تغذیه به مو دارد.

معرفی بهترین قرص های ریزش مو

امروزه با گسترش استفاده از انواع مکمل و ویتامین برای حفظ سلامتی می توانیم مشاهده کنیم که در میان تمام مکمل های ریزش مو خارجی، چند برند و محصول با استقبال بیشتری از سوی مصرف کنندگان روبرو شده اند. این امر بنا به میزان رضایمتندی مصرف کنندگان و ترکیبات خاص و کاملی که دارند نسبت به سایر محصول و برندها شاخص تر دیده می شوند. از جمله آنها می توان به این 3 قرص ریزش مو خارجی اشاره کرد که تا کنون توانسته رضایتمندی بسیاری از مصرف کنندگان را کسب نمایند:

1- قرص پاستیلی شوگر بیر هیر

قرص پاستیلی شوگربیر یکی از بهترین بهترین مکمل های تقویت مو خارجی شناخته می شود. این مکمل ساخت کشور آمریکا است و با طعم بسیار دلچسب، شکل فانتزی و راحتی مصرفش مورد علاقه بسیاری از علاقمندان به زیبایی پوست و مو می باشد. قرص تقویت مو شوگر بیر هیر تشکیل شده از 10 ویتامین مفید و اثرگذار برروی مو می باشد. ویتامین های موجود در این قرص ریزش مو خارجی محبوب شامل:

 1. اسید فولیک
 2. ویتامین B6
 3. ویتامین E
 4. ویتامین D
 5. ویتامین C
 6. بیوتین
 7. اسید پانتوتنیک
 8. ویتامین B12
 9. روی
 10. کولین
 11. اینوزیتول

3- کپسول هیرتامین

هیرتامین مکمل مخصوص تقویت موی سر، با وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی که دارد توانسته به یکی از اثرگذارترین مکمل های ضد ریزش مو تبدیل شود. این قرص از عناصر طبیعی و گیاهی در جهت بهبود و تقویت موی سر استفاده می کند و می توان بطور شاخص مکمل هیرتامین را درمیان بهترین قرص های ضد ریزش مو خارجی قرار داد.

از جمله ترکیبات این مکمل، عصاره گیاه براهمی، عصاره دم اسب، گیاه رزماری، گزنه و دارچین می باشد. همچنین عصاره فلفل در این مکمل باعث سرعت یافتن جریان خون زیر پوست سر و تغذیه بهتر فولیکول ها می شود. همچنین در ویتامین های تشکیل دهنده این مکمل می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ویتامین ب12
 • ویتامین ب6
 • ویتامین D
 • ویتامین C
 • ویتامین A

3- معرفی کپسول هیربرست

بی شک یکی از معروفترین و پر مخاطب ترین انواع مکمل های تقویت مو خارجی، مکمل هیربرست است. این کپسول سفید رنگ حاوی ترکیبات غنی برای تقویت موها، جلوگیری از ریزش مو و همچنین افزایش سرعت رشد موها می باشد به همین خاطر به یکی از بهترین مکمل های تقویت مو خارجی تبدیل شده است. از جمله این عناصر می توان به این موارد اشاره کرد:

بیوتین: ازجمله مهمترین ویتامین های گروه ب می باشد که مستقیما برروی رشد موها اثر می گذارد.
کلاژن: پروتئین اصلی تشکیل دهنده تار موها و مؤثر در تغذیه فولیکولهای مو برای تولید تار موی سالم
ام اس ام: این ترکیب شیمیایی اثر مستقیم بر تولید کلاژن دارد.
زینک: این ماده معدنی دومین عنصر فراوان بدن که اثر فوق العاده ای بر رشد مو و تقویت آن دارد.
ویتامین A: تغذیه کننده فولیکول های مو برای تولید تار موهای سالم و درخشان می باشد.
ویتامین C: یکی از ویتامین های مؤثر در تولید کلاژن بدن است که مستقیما بر روی پوست و مو اثر می گذارد.
ویتامین E: باعث گردش خون بهتر و رسیدن مواد مغذی از طریق خون به فولیکولهای مو می شود.
ویتامین B6: یکی از ویتامین های مهم در خانواده گروه ب که به خونسازی و تولید گلبولهای قرمز کمک می کند.
فولیک اسید: یا ویتامین B9 در سلولسازی و طراوت موها مؤثر است.
ویتامین B12: این ویتامین نیز کمک می کند که ریشه موها مواد مغذی را بهتر جذب کنند.
ویتامین B5: یا پانتونیک اسید، علاوه بر تغذیه موها، رطوبت مورد نیاز مو را نیز تأمین کرده و خشکی و شوره سر نیز جلوگیری می کند.

بهترین مکمل تقویت مو خارجی کدام است؟

با بررسی سه نمونه از بهترین مکمل های تقویت مو خارجی، با ترکیبات و نحوه اثرگذاری آنها برروی روند رشد مو آشنا شدید. شما می توانید با بررسی ترکیبات، نحوه اثرگذاری و همچنین نظرات مصرف کنندگان مکمل های تقویت مو خارجی، انتخاب کنید که کدام مکمل می تواند اثربخشی بیشتری برروی شما داشته باشد.

با مقایسه میان مکمل های تقویت مو همچون هیربرست و هیرتامین می توان دریافت که هیرتامین از ترکیبات گیاهی بیشتری نسبت به سایر مکمل ها استفاده کرده است. ترکیباتی که از دیرباز و در طب سنتی نیز برای تقویت مو مورد استفاده بوده و همچنان نیز اثرات مثبت آن مورد تأیید می باشد.

شوگر بیر هیر نیز در مقایسه با دو محصول هیرتامین و هیربرست با ساختار، شکل و فرمی که دارد چه از نظر ظاهری و چه از نظر برخی ترکیبات تشکیل دهنده متفاوت می باشد. افرادی که تمای دارند از قرص های جویدنی استفاده کنند می توانند شوگر بیر هیر را امتحان کنند. در میان بهترین مکمل های تقویت مو خارجی علاقمندان فراوانی دارد.

با توجه به وجوه تمایز میان این سه مکمل پر فروش، مشابهاتی را در ترکیبات ملاحظه می کنید. در واقع تمامی مکمل ها، تشکیل شده از ویتامین های تقویتی و مواد معدنی مؤثر بر رشد مو هستند و تمامی آنها از این ویتامین ها استفاده کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *