پزشکی

انواع دستکش لاتکس را بشناسید!

انواع دستکش لاتکس

مقدمه
دستکش لاتکس یک دستکش محبوب و پرکاربرد است. این دستکش در صنعت آرایشگری و زیبایی، برای استفاده تکنسین های خودرو، برای استفاده در حوزه پزشکی و برای استفاده در فعالیت های خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستکش ها به صورت پودر دار و بی پودر برای کاربردهای مختلف در دسترس هستند. برای اینکه انواع دستکش لاتکس را بشناسید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دستکش لاتکس چیست؟

دستکش لاتکس یکی از معروف ترین انواع دستکش موجود در بازار است. آنها در انواع و اندازه هایی تولید می‌شوند که کاملاً دست ها را پوشش بدهند. دستکش لاتکس می‌تواند از دست ها در برابر مواد و اجسام تیز محافظت کند به همین دلیل به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزیت استفاده از دستکش لاتکس

استفاده از دستکش لاتکس به دلیل کیفیت بالای این دستکش از مزایای بسیار برخوردار است. مهمترین مزیت دستکش لاتکس این است که امکان فعالیت راحت را فراهم می‌کند. به ویژه در صنعت پزشکی که از لیز خوردن ابزار جراحی جلوگیری می‌کند.

همچنین به دلیل مقاومت و انعطاف پذیری بالا قابلیت استفاده برای مدت طولانی را دارد. دستکش لاتکس همچنین برای استفاده با مواد بیولوژیکی به عنوان یک گزینه ایمن در نظر گرفته می‌شود.

مشاوره و خرید درمارز

انواع دستکش لاتکس

دستکش لاتکس به دو شکل با پودر و بدون پودر در بازار موجود است و تنوع بالایی از نظر مدل دارد. انواع مختلف دستکش لاتکس عبارتند از دستکش با پودر، کم پودر، یکبارمصرف، بدون پودر، ساق دار و بدون ساق.  

افراد با توجه به حوزه فعالیت خود می‌توانند هر یک از این دستکش ها را تهیه و استفاده کنند. دستکش های بدون پودر لاتکس برای افرادی که به ماده لاتکس حساسیت دارند، مناسب است. این محصولات می‌توانند از بروز حساسیت های پوستی جلوگیری کنند.

1- دستکش لاتکس بدون پودر

دستکس لاتکس بدون پودر برای انجام فعالیت های روزمره و پزشکی قابل استفاده است. آنها از مواد درجه یک تهیه شده‌اند و از انعطاف بالایی برخوردار هستند. این دستکش ها به آسانی پاره و یا سوراخ نمی‌شود.

دستکش لاتکس بدون پودر همچنین در مقابل آلودگی ها، اسید و باز و حرارت، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. این محصول همچنین برای استفاده در معاینات پزشکی نیز به کار برده می‌شود. زیرا در مقایسه با سایر دستکش های موجود در بازار می‌تواند در مقابل انتقال بیماری ها بسیار مقاوم عمل کند.

2- دستکش یکبار مصرف پودری

دستکش یکبار مصرف پودری دستکش بسیار مقاوم و منعطفی است. این دستکش برای انجام معاینات پزشکی، سایر فعالیت های پرکاربرد، مصارف خانگی و روزمره قابل استفاده است. این دستکش کشسانی بالایی دارد و به راحتی پاره نمی‌شود. همچنین ضخامت کم آن نیز باعث ایجاد حس لامسه قوی می‌شود. به عنوان یک دستکش یکبار مصرف غیر استریل از کیفیت مناسبی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: فرق دستکش پودری و بدون پودر چیست؟

3- دستکش لاتکس مشکی

دستکش لاتکس مشکی یک دستکش یکبار مصرف و غیر استریل است که در سه سایز کوچک و مدیوم و لارج تولید و به بازار عرضه شده است. این دستکش فاقد مواد آلرژی زا است و مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی مانند مواد نفتی و روغنی و حلال های چربی از خود نشان می‌دهد.

دستکش لاتکس مشکی برای استفاده در فعالیت هایی مانند تعویض روغن خودروها، صنعت آرایشگری و همچنین فعالیت در هتل ها و رستوران ها به کار برده می‌شود.

4- دستکش لاتکس آبی

دستکش لاتکس آبی نمونه ای از دستکش های لاتکس بدون پودر است که بدون لغزش و مواد آلرژی زا می‌باشد. این دستکش با داشتن سرانگشتان آج دار می‌تواند چابکی و مهارت دست ها را در هنگام انجام فعالیت ها کاملاً حفظ کند.

این محصول در برابر مواد نفتی و صنعتی بسیار مقاوم است. نسبت به سایر دستکش های لاتکس نیز از مقاومت بالاتری برخوردار است و به عنوان یک دستکش غیر استریل در بسیاری از فعالیت های صنعتی و خانگی قابل استفاده است.

5- دستکش لاتکس مناسب پزشکی و دامپزشکی

دستکش لاتکس مناسب پزشکی و دامپزشکی یک دستکش یکبارمصرف است که می‌تواند از نفوذ عوامل بیماری زا و انتقال آنها جلوگیری کند. این دستکش با داشتن مقاومت بالا اغلب برای استفاده در معاینات پزشکی مانند بررسی زخم ها و عفونت ها در مراکز درمانی و مطب های خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6- دستکش لاتکس مناسب دندان‌پزشکی

دستکش لاتکس مناسب دندان‌پزشکی به عنوان یک دستکش مقاوم، منعطف و یکبار مصرف در صنعت پزشکی شناخته می‌شود. به دلیل خاصیت محافظت بالا در برابر مواد شیمیایی، پارگی و همچنین مواد بیولوژیکی به عنوان گزینه مناسب برای معاینات دندانپزشکی به کار برده می‌شود.

7- دستکش لاتکس در صنایع غذایی

دستکش لاتکس در صنایع غذایی به دلیل اینکه قابلیت استفاده برای مدت طولانی را دارد، بسیار محبوب است.  همچنین بسیار منعطف است به عنوان بهترین انتخاب برای جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

8- دستکش لاتکس در آرایشگری و زیبایی

دستکش لاتکس در آرایشگری و زیبایی به دلیل قابلیت محافظت از دست ها در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستکش برای رنگ کردن موها و همچنین انجام سایر خدمات زیبایی مانند تزریق بوتاکس و ژل ها و استفاده از لایه بردارهای شیمیایی به کار برده می‌شود.

9- دستکش لاتکس در مصرف تکنسین‌های خودرو

دستکش لاتکس توسط تکنسین‌های خودرو به دلیل مقاومت بالای این دستکش استفاده می‌شود. تکنسین های خودرو به دلیل استفاده از مواد شیمیایی باید از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنند. به همین دلیل دستکش لاتکس به عنوان گزینه مناسب می‌تواند علاوه بر محافظت از دست ها انجام فعالیت هایی مانند کار با قطعات ظریف را نیز ممکن می‌سازد.

بیشتر بخوانید: فرق دستکش جراحی با لاتکس چیست؟

10- دستکش لاتکس در کارهای خدماتی

دستکش لاتکس در کارهای خدماتی مانند نگهداری سالمندان و تمیز کردن هتل ها و رستوران ها به دلیل استحکام بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستکش ها در برابر خطراتی مانند پارگی و سوراخ شدن و محافظت از دست ها در هنگام انجام کارهای خدماتی مورد استفاده می‌شوند. از آنها می‌توان هنگام استفاده از مواد شوینده نیز استفاده کرد.

شرایط نگهداری دستکش لاتکس

برای نگهداری دستکش لاتکس به عنوان یکی از دستکش های پرمصرف در بازار که در صنعت پزشکی، آزمایشگاه ها و مراکز خدماتی و پروش گل استفاده می‌شود، بهتر است آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. همچنین بهتر است آن را در مکان خشک نگهداری کنید. بهترین دما برای نگهداری این دستکش دمای بین 15 تا 35 درجه سانتی گراد است.

سخن پایانی
دستکش لاتکس در دو شکل با پودر و بدون پودر و مدل های متنوع، برای کاربردهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. از این دستکش ها در صنعت پزشکی و دامپزشکی، برای استفاده در دندانپزشکی، در مراکز پذیرایی و صنایع غذایی و بسیاری از زمینه های دیگر استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *